Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYS11-90-M3/TR3
Part No.:
BYS11-90-M3/TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Shipping
BYS11-90-M3/TR3 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 90 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C