Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYS10-35-M3/TR3
Part No.:
BYS10-35-M3/TR3
Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC
Shipping
BYS10-35-M3/TR3 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C