Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYM11-50-E3/96
Part No.:
BYM11-50-E3/96
Description:
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB
Shipping
BYM11-50-E3/96 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C