Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYM11-100-E3/97
Part No.:
BYM11-100-E3/97
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB
Shipping
BYM11-100-E3/97 Information
Manufacturer:
Series:
SUPERECTIFIER®
Package/Case:
DO-213AB, MELF (Glass)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-213AB
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C