Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYM07-400-E3/83
Part No.:
BYM07-400-E3/83
Description:
DIODE GP 400V 500MA DO213AA
Shipping
BYM07-400-E3/83 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
7pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C