Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYM07-300-E3/83
Part No.:
BYM07-300-E3/83
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AA (Glass)
Description:
DIODE GP 300V 500MA DO213AA
Shipping
BYM07-300-E3/83 Information
Manufacturer:
Series:
SUPERECTIFIER®
Package/Case:
DO-213AA (Glass)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:
7pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C