WeEn Semiconductors BYC30X-600PSQ
Part No.:
BYC30X-600PSQ
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220F
Shipping
BYC30X-600PSQ Information
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.75 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
Operating Temperature - Junction:
175°C