WeEn Semiconductors BYC15-600,127
Part No.:
BYC15-600,127
Description:
DIODE GEN PURP 500V 15A TO220AC
Shipping
BYC15-600,127 Information
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)