WeEn Semiconductors BYC15-1200PQ
Part No.:
BYC15-1200PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO220AC
Shipping
BYC15-1200PQ Information
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.2 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
61 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)