WeEn Semiconductors BYC10DX-600,127
Part No.:
BYC10DX-600,127
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE GEN PURP 500V 10A TO220FP
Shipping
BYC10DX-600,127 Information
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
18 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)