Diotec Semiconductor BY500-200
Part No.:
BY500-200
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
DIODE GEN PURP 200V 5A AXIAL
Shipping
BY500-200 Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C