Good-Ark Semiconductor BY500-1000
Part No.:
BY500-1000
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
RECTIFIER, FAST RECOVERY, 5.0A,
Shipping
BY500-1000 Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
28pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C