Micro Commercial Co BAS70LP-TP
Part No.:
BAS70LP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-882
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOD882
Shipping
BAS70LP-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)