Diodes Incorporated BAS40WQ-7-F
Part No.:
BAS40WQ-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE SCHOTT 40V 200MA SOT323 3K
Shipping
BAS40WQ-7-F Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C