Nexperia USA Inc. BAS101-QR
Part No.:
BAS101-QR
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
BAS101-Q/SOT23/TO-236AB
Shipping
BAS101-QR Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 nA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-236AB
Operating Temperature - Junction:
150°C