EPCOS - TDK Electronics B37956J5105K062
Part No.:
B37956J5105K062
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Shipping
B37956J5105K062 Information
Series:
B37956J
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)