Diodes Incorporated B1100AE-13
Part No.:
B1100AE-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
Shipping
B1100AE-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
27pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C