Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AT080YN01 |
| Manufacturer | Century |
| Panel Size | 8" |
| TNVAIPS | TN |
| Resolution | 1024×600 |
| Viewing Area | 176.64×99.36 |
| Outline Size | 186.5(W)×111.8(H) ×1.43(D) mm |
| Treatment | - |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | |
| Viewing Angle | 75/75/70/75 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Best View on | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 3.55% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 67% NTSC |
| Backlight | No B/L |
| Mass | 63.8g (Typ.) |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | - |
| Driver IC list | |
| Signal Type |
The following parts include "AT080YN01" in Silicon Labs AT080YN01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.