Vishay General Semiconductor - Diodes Division AR1PK-M3/85A
Part No.:
AR1PK-M3/85A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-220AA
Description:
DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA
Shipping
AR1PK-M3/85A Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
8.5pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C