Comchip Technology ACDBMS1100-HF
Part No.:
ACDBMS1100-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
AUTOMOTIVE DIODE SCHOTTKY 100V 1
Shipping
ACDBMS1100-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
25pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C