Comchip Technology ACDBCT3100-HF
Part No.:
ACDBCT3100-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A 3220
Shipping
ACDBCT3100-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
180pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3220/DO-214AB
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C