KYOCERA AVX 900C105MT100X
Part No.:
900C105MT100X
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R 2325
Shipping
900C105MT100X Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
ATC 900C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2325 (5864 Metric)
Size / Dimension:
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.165" (4.19mm)