Knowles Novacap 7565N103J602LE
Part No.:
7565N103J602LE
Description:
CAP CER 10000PF 6KV C0G/NP0 RAD
Shipping
7565N103J602LE Information
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
6000V (6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.975" (24.76mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.780" (19.80mm)