Knowles Novacap 7565B223K802LE
Part No.:
7565B223K802LE
Description:
CAP CER 0.022UF 8KV X7R RAD
Shipping
7565B223K802LE Information
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
8000V (8kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.975" (24.76mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.780" (19.80mm)