Knowles Novacap 7565B103K103LE
Part No.:
7565B103K103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 10KV X7R RAD
Shipping
7565B103K103LE Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10000V (10kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.975" (24.76mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.780" (19.80mm)