Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 715C40DKT30
Part No.:
715C40DKT30
Description:
CAP CER 300PF 40KV N4700 DISK
Shipping
715C40DKT30 Information
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
40000V (40kV)
Temperature Coefficient:
N4700
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
0.882" Dia x 1.358" L (22.40mm x 34.50mm)