Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 715C40DKD16
Part No.:
715C40DKD16
Description:
CAP CER 1600PF 40KV Y5U DISK
Shipping
715C40DKD16 Information
Capacitance:
1600 pF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
40000V (40kV)
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
1.799" Dia x 1.358" L (45.70mm x 34.50mm)