Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 715C40DKD10
Part No.:
715C40DKD10
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 40KV Y5U DISK
Shipping
715C40DKD10 Information
Manufacturer:
Series:
Cera-Mite 715C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
40000V (40kV)
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
1.551" Dia x 1.358" L (39.40mm x 34.50mm)