Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 715C15DKD20
Part No.:
715C15DKD20
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2000PF 15KV Y5U DISK
Shipping
715C15DKD20 Information
Manufacturer:
Series:
Cera-Mite 715C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2000 pF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
15000V (15kV)
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
1.299" Dia x 0.902" L (33.00mm x 22.90mm)