Knowles Novacap 6560R204K202NT
Part No.:
6560R204K202NT
Description:
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Shipping
6560R204K202NT Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Nonstandard SMD
Size / Dimension:
0.650" L x 0.598" W (16.50mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)