Knowles Novacap 6560N101J103LE
Part No.:
6560N101J103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 10KV C0G/NP0 RAD
Shipping
6560N101J103LE Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
10000V (10kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.873" (22.18mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.681" (17.30mm)