Knowles Novacap 6560B333K602LE
Part No.:
6560B333K602LE
Description:
CAP CER 0.033UF 6KV X7R RAD
Shipping
6560B333K602LE Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6000V (6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.873" (22.18mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.681" (17.30mm)