Knowles Novacap 6560B103K103LE
Part No.:
6560B103K103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 10KV X7R RAD
Shipping
6560B103K103LE Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10000V (10kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.873" (22.18mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.681" (17.30mm)