62024-P2S02.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 62024-P2S02 |
| Manufacturer | Acme Electric/Amveco/Actown |
| Series | 62000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Toroidal |
| Voltage - Primary | 115V, 230V |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 18V, Series 36V |
| Current - Output (Max) | Parallel 278mA, Series 139mA |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Center Tap | No |
| Power - Max | 5VA |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Size / Dimension | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Voltage - Isolation | 4000Vrms |
| Weight | 0.254 lb (115.21 g) |
The following parts include "62024-P2S02" in Silicon Labs 62024-P2S02.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.