Knowles Novacap 5550N123K502NT
Part No.:
5550N123K502NT
Description:
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Shipping
5550N123K502NT Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.551" L x 0.500" W (14.00mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)