Knowles Novacap 5550N102J103LE
Part No.:
5550N102J103LE
Description:
CAP CER 1000PF 10KV C0G/NP0 RAD
Shipping
5550N102J103LE Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
10000V (10kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.580" (14.73mm)