Knowles Novacap 5550B223K602N
Part No.:
5550B223K602N
Description:
CAPACITOR
Shipping
5550B223K602N Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6000V (6kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.551" L x 0.500" W (14.00mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)