Knowles Novacap 5550B153K602LE
Part No.:
5550B153K602LE
Description:
CAP CER 0.015UF 6KV X7R RAD
Shipping
5550B153K602LE Information
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6000V (6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.580" (14.73mm)