Knowles Novacap 5550B105K102NT
Part No.:
5550B105K102NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Shipping
5550B105K102NT Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Nonstandard SMD
Size / Dimension:
0.551" L x 0.500" W (14.00mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)