Knowles Novacap 5550B103K902LE
Part No.:
5550B103K902LE
Description:
CAP CER 10000PF 9KV X7R RAD
Shipping
5550B103K902LE Information
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
9000V (9kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.580" (14.73mm)