Knowles Novacap 5550B103K802LE
Part No.:
5550B103K802LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 8KV X7R RAD
Shipping
5550B103K802LE Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
8000V (8kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.775" (19.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.580" (14.73mm)