Knowles Novacap 5440B223K502N
Part No.:
5440B223K502N
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAPACITOR
Shipping
5440B223K502N Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Nonstandard SMD
Size / Dimension:
0.539" L x 0.402" W (13.70mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)