Knowles Syfer 4040J2K00332KQR
Part No.:
4040J2K00332KQR
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Shipping
4040J2K00332KQR Information
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
FlexiCap™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
4040 (1010 Metric)
Size / Dimension:
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.197" (5.00mm)