Knowles Novacap 4040B104K202NH-HB
Part No.:
4040B104K202NH-HB
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
1210+ MLCC - HI VOLT
Shipping
4040B104K202NH-HB Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
4040 (1010 Metric)
Size / Dimension:
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)