Knowles Syfer 404027K00510FQRAF9LM
Part No.:
404027K00510FQRAF9LM
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
4040 SIZE - 2 SINTERED SILVER WI
Shipping
404027K00510FQRAF9LM Information
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
51 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
7000V (7kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
4040 (1010 Metric)
Size / Dimension:
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.197" (5.00mm)