Rectron USA 3SSL60L-W
Part No.:
3SSL60L-W
Manufacturer:
Rectron USA
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123FL
Shipping
3SSL60L-W Information
Manufacturer:
Rectron USA
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
75pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C