Knowles Syfer 3640Y1K00105MXRWS2
Part No.:
3640Y1K00105MXRWS2
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 1KV X7R 3640
Shipping
3640Y1K00105MXRWS2 Information
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
StackiCap™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3640 (9110 Metric)
Size / Dimension:
0.362" L x 0.417" W (9.20mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.177" (4.50mm)