KYOCERA AVX 3640GA682KAT3A
Part No.:
3640GA682KAT3A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6800PF 2KV C0G/NP0 3640
Shipping
3640GA682KAT3A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3640 (9110 Metric)
Size / Dimension:
0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.100" (2.54mm)