Knowles Novacap 2221B274K501YTM
Part No.:
2221B274K501YTM
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
1210+ MLCC - HI VOLT
Shipping
2221B274K501YTM Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.220" L x 0.210" W (5.59mm x 5.33mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.080" (2.03mm)