Nexperia USA Inc. 1PS79SB70-QX
Part No.:
1PS79SB70-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
1PS79SB70-Q/SOD523/SC-79
Shipping
1PS79SB70-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
Operating Temperature - Junction:
150°C